Haber

Cezayirli Aktivist Emira Buravi, gıyabında 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

Cezayir mahkemesi, yasadışı yollarla Fransa’ya kaçan Cezayirli aktivist Emira Buravi’yi gıyaben 10 yıl hapis cezasına çarptırdı ve tutuklanması için kırmızı bülten çıkardı.

Tutukluları Savunma Koordinasyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Cezayir’in Konstantin mahkemesi, aktivist Buravi’yi gıyaben 10 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Açıklamada mahkemenin, Fransız vatandaşlığına da sahip olan aktivist Buravi’yi “vatanı yasa dışı olarak terk etmek” suçundan mahkum ettiği belirtildi.

Açıklamada, mahkemenin, Buravi’nin babasına 1 yıl, bir sınır polisine 3 yıl, Buravi’yi taşıyan akraba ve gazeteci Mustafa’yı taşıyan taksi şoförüne ise 1 yıl hapis cezası vermesi gibi, Buravi’nin tutuklanması için de kırmızı bülten çıkardığı belirtildi. Bin Cami’ye işbirliği için teşekkür ederiz. Her birinin 6’şar ay hapis cezasına çarptırıldığı vurgulandı.

Aktivist Buravi, kendisine uygulanan seyahat yasağına rağmen kara yoluyla yasadışı yollardan Cezayir’i terk ederek Tunus’a kaçtı ve ardından 8 Şubat’ta Paris’e gitti.

Ne oldu?

Cezayirli aktivist Emira Buravi, Mayıs 2021’de “Peygamberimize hakaret ve alay etmek” suçlamasıyla 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Cezayir ve Fransız medyası, 7 Şubat’ta Cezayir’de adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Buravi’nin Tunus üzerinden Fransa’ya geçtiğini duyurdu.

Cezayir’den yayın yapan Radyo M’in internet sitesinde, eski Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’ya karşı siyasi kampanya yürüten Buravi’nin, Fransa’ya yerleşen oğlunun yanına gitmek istediği belirtildi.

Bu olayın ardından Cezayir yönetimi, 8 Şubat’ta Buravi’nin hukuka aykırı bir şekilde ülkeden kaçırılmasına Fransız diplomatların desteğiyle tepki gösterdi ve Paris Büyükelçisi Said Musa’yı istişare için ülkeye davet etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun ile Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron arasındaki telefon görüşmesinden yaklaşık bir ay sonra Büyükelçi Musa görevine döndü.

haberboztepe.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu